NGORI YA VIJANAA – CHUKUA HATUA, BADILISHA HALI

MAMBO VIPI?… I hope you answered me in your heart.
I believe uko poa and if not I strongly hope ukisoma this piece … by the time unamaliza something good will begin to happen kwa life yako. Form hapa nikukupea hope ya life na rada yangu ni very clear lazima upata focus na strategy ya kuconquer.

My Name is Ambassador Steve Mbugua an Intentional Encourager and Ambassador of Safety, am married, father of 3 na niko na bro na pia masiz. By God’s grace I have been through school upto university.
I am an entrepreneur and have 5 companies and many staff na wengi ni mavijanaa… Nimeandika vitabu 5; Christian and motivational books.
Nafanya counseling na pia mimi ni life coach and I am also a mentor to quite a number of people.
I speak in many youth seminars and conferences all over the country and that has given some little knowledge and experience which I can share with you.

As I sit down to talk to you today through this article… sitaki unione kama yule buda ako huko juu na mwenye hashikanishi life ya vijanaa.
Am writing to you as your big brother.
Yes, naweza-kuwa nimekutangulia kidogo but na-feel venye una-feel and I can try to step into your space and reason with you.

In the recent past there has been a big problem kwa shule mob hapa Kenya. Maboys na magirls wali-riot; wakachoma ma dormitories na wengine wakatandika vioo za classrooms na mawe.

You cannot rebuke a generation you didn’t counsel. You cannot demand results from a generation you didn’t mentor.
Talk is cheap but actions are laborious.
Lazima nijitume kubonga na mavijanaa. Niko hapa tufungue roho tusaidiane.

I read a post kwa group ya our former high school; It was something quite disturbing. The Boys walitoa-fujo hata wakachoma dorm na damage yenye walisababisha was almost worth millions!

So many people have been saying things on the media…
• Unajua kiboko inafaa kurudi…
• Watoi wa siku hizi wame-spoil…
• Wazazi wame-fail ku-instill discipline kwa their
children…
• Pressure ya syllabus especially after Corona’s interruption of the academic calendar is taking a toll on the students….
• Others say you know… teachers should listen to the
concerns za wanafunzi….

ALL THESE ARE IMPORTANT POINTS and I think they need to be carefully considered and addressed. It will take time to look at the systems and to address those issues but there is something you can do for yourself na ujenge future yako. That’s what I want us to talk about!

Nimekaa down nika-feel the need of just reaching out to all the young people in a personal way maybe naweza-share kitu nawewe na it changes your life for good. Utanikubali tu nifungue roho kama big brother.

I am not happy nikikaa kwa hao na ku-watch news… then they report that…Bus moja ilibambwa na ma- students wakitoka shule closing… wanalewa, wanavuta bangi na kuhave-sex ndani ya basi!
You tell me …kama hiyo ina-sound poa….ingekuwa ni daughter yako ako kwa hiyo nganya ungefeel aje?

Mama mmoja aliniambia …
“Mimi nimejaribu kuongelesha my form 3 girl hasikii.” Imagine akaamua ampeleke andungwe sindano ya family planning because msichana wa watu akiona tu- boys anasikia tu kuwarukia.” Heat gauge yako huruka anaskia kama anaburn kwa microwave. Madame wanwekwa no plant wakiwa primary. Huu ni ungwana?

One teacher of a national school alikuwa ananiambia… “Pastor Ambassador hii generation inaelekea wapi…?”
One time wanafanya search kwa wanafunzi and guess what they get….
Boy mmoja ako na condoms kwa socks!
Unabaki unajiuliza… Where are we missing the mark!

The same teacher was telling me that he has been handling so many cases of alcohol and bhang and kuber and mirraa and pornography among the young people until he has gotten deeply worried. Madame wanacome na sex toys za kujinice kwa dorm unashindwa arah!

Tuseme tu ukweli…. We have quite a challenge during
this our time that our parents never really experienced.

Our parents never had the internet and smart phones
when they were growing up.
Our parents never had access kwa channels 100 za TV when they were growing up. Hizi manetfrix, youtube, Ig, Tiktok maze zinaleta noma na mimi kama big bro nawashow mkicheza zitawaramba.
Zile songs walisten hata kama they were love songs
… hazikuwa kama za leo za your hips my tits na ku-piga marungu bila cd….

Kuna a sense in which dunia imeongeza volume ya uchafu na the main target ni ma-youts. Hii vibration maze mkicheza laterz zitawaramba.
The whole entertainment kitchen inapika vitu mpya kila siku na they are serving us; they are serving you; na usipochagua what to eat and what to reject, it’s possible to easily poison your mind and to kill your future. Mathew a Ngara anaweka mamita kwa gunia mkibuy weed kwake then mabaadaye utakuwa tothi akiride chopa huko Miami.

My dear, am not talking to you as a Mr perfect man ameland kutoka paradiso;
Sio ati nakuja kukupiga msomo au kukushautia…. Nataka tu we share few things ambazo I promise you; If you take them serious uta-avoid blunder nyingi and you will make the best out of your life as a teenager and as a yout.

YESTERDAY ulikuwa MTOI… KESHO utakuwa MZAE…
LEO unapitia kwa hii BRIDGE Inaitwa TEENAGE!

Chini ya hii Bridge kuna a RIVER flowing with high current waters and dangerous reptiles…Manyan’gau zimejaa kwa hii rivey
Mtu asipokuwa careful akitembea kwa hii BRIDGE called TEENAGE anaweza kudunda na atachotwa na kubebwa na hiyo current. Ushawai chotwa na wave ukipiga duff mpararo? Kuna wave ya matinii ukicheza utadrown.

Kwa hii River inayopita kuna ma-drugs, kuna peer pressure, mangono chafu, malesbi na mahomo hawatambui, kuna under-age sex, kuna dirty music, kuna gangs and crime, kuna takataka yote ambayo kijanaa asipotembea poa; atajikuta kwa mess kubwa which may be quite difficult to recover from. By the way hata mimi nishapigwa rungu nyuma na maboy watatu nikiwa junia, drugs nilikuwa peddler, pickpocketing nilikuwa pro so sio propaganda ama pan’gan’ga nakupa. Hii ni real life experience na lessons learnt the hard way.

Some of the things that am going to share with you may not be very new while others you may be hearing them for the first time.

Ukiona kitu a parent has talked to you about; your teachers have spoken to you concerning them… then again me, your big brother, is talking about the same things… that could simply suggest to you that maybe you should pay more attention to them and consider them very serious.
Sitaki usome hii book ukiwa na tension.
Hakuna mtu anakugombanisha….

Relax… Seat back….
Breathe in and out….
If you have a glass of water, juice or a cup of tea or coffee… make yourself comfortable. Piga sip ya kahawa. Sitakushoutia na me si toxic bro.
You may not see me here physically but my dear, I am truly here with you… so kindly relax and lets have some life changing talk.

DISCOVER YOUR PURPOSE & WORK ON YOUR VISION
I came across a man by the name of DR MYLES MUROE. His books and tapes really changed my understanding of life. Earlier on I thought, life was being born… Going to school… Kupata watoi… kuchapa job kiasi… Kuzeeka… then Ku-DIE. He opened my eyes to see better.

Mimi nina-believe in Creation, I believe ni God who decides who will be born at what time and where.
Even if that person was conceived through rape bado naamini he or she came about for some unique reason. Hakuna mtoi aliland kwa hii world kama accidents na kama God alikuplania then you are good enough.

That UNIQUE REASON ambayo ILIFANYA UZALIWE is WHAT I AM CALLING – PURPOSE.
I believe all of us 7 BILLION plus people on this Planet we individually have something wired into us ambayo God anataka we manifest kwa hii dunia.

Have you ever thought of why the 7BILION PEOPLE on this earth hakuna 2 people with similar Finger prints…. Na pia wakichapa DNA… Kila mtu ako na unique identity even at that DNA level…. We are related but very individually unique!Hata macho zetu ziko unique.
Naamini …God mwenye alitengeneza all this beauty we see in nature hangefika kwa wanadamu then He creates JUNK ama MISCELLANEOUS beings.
My point is… kuna Reason ambayo wewe una-exist. You are not an experiment…You are special & important!

Dr. Myles used to say that… the greatest tragedy in life is not Death but to live a LIFE without a PURPOSE. Even if you don’t know yet the fullness of what you were born to do and become, kindly catch this… KUNA KITU, ONLY YOU CAN GIVE TO THIS WORLD, there is
an INTENDED MARK …BY GOD, which you must make on this EARTH before you Depart.

VISION is the image in your mind and a conviction in your heart of WHAT you need to BECOME, WHERE you need to GO and WHAT you need to ACHIEVE!
Vision is seeing things THE WAY THEY SHOULD BE
instead of HOW THEY ARE NOW!

IF you develop a SENSE OF PURPOSE, then the eyes of your mind begin to see possibilities where others see difficulties.
YES, Hard work and discipline are important for success but they require an internal motivation. That motivation is VISION!

Mtu mwenye hana VISION ni kama jamaa who leaves home anapanda gari yoyote kwa stage…. Akifika
ndani…gari iki-anza kuenda that is when anauliza by- the-way hii gari inaenda wapi….? Huyo ni mtu ako na problem kwa akili….
Unfortunately many teenagers wana-behave hivyo…Ana-ingia anywhere, ana-make friends with anybody… akiambiwa- twende hata hajiulizi what am I going there to do? Anafwata every kind of wind! Akiwa mid-way to nowhere ndio anauliza…form ni gani?
Anaambiwa onja hii, toa suruali then baadaye anauliza kwani jana kuliendaje?
Usiseme umerogwa ama nyota yako iliibiwa, zi, wewe kuwa mjanja na smart. Ni story ya kukosa vision na wisdom.

When you know what you want to achieve in this term, this year, or at the end of your 4 years …you won’t follow everybody wakifanya mchezo na vituko.

Wewe jiulize, WHAT IS YOUR WHY? Nini inakufanya udo what you do.

Ukiwa na a sense of purpose and your vision is clear…
you won’t waste your time….
Guys who have no vision abuse their lives with drugs and other bad stuff.

The Three Questions that Young People should ask Themselves :

– Who am I ? ( Question of identity)
– Why am I here ? ( Question of Purpose )
– What can I do ? ( Question of Potential )

When you discover your purpose, haifanyi life kuwa easy…. It simply adds meaning to the struggle and value to your sacrifices. It gives you a reason to work hard, to persevere, to keep trying even when you fail, to read more, to pray more. That’s what having a vision does to you.

How do I find my life purpose???
Sio kitu everybody ana-amka one day ati anajua… First, wewe jua-tu ….there is a reason for your being alive.
Second, wewe concentrate on what you must do
NOW,… kama ni masomo … soma…
Thirdly ile kitu you have passion for, or you have a soft spot in your heart for or you always get concerned about … that could be an indicator of the things in life you should concentrate on….sawa?

If you have a dream of the future you want to build you will not be easily discouraged!
Vitu ambazo zinaweza ku-mess hiyo dream …you won’t entertain them. Anything that does not help you achieve your God given purpose, hata kama inakaa poa its sweet poison! It’s killing your dream without you knowing!

Kumbuka story ya Bible ya DELILAH…. Samson alicheza kidogo na huyo mrembo… akatoboa siri ya powers zake… He was captured and he died before his time! Alideadi style mbaya.
Kama uko na mabeste hawana mwelekeo, hakuna
mahali mnasaidiana… you are quietly murdering each other’s future! Hang around watu wenye wako na dreams of a positive and better future!

Remember FUTURE haijengwi kesho, inajengwa LEO. The small things unafanya leo will have an impact in what you Ultimately become tomorrow.

My dear, HII LIFE SI REHEARSAL, EVERYDAY NI
FINAL…Kuna Makosa utafanya leo which may only be forgiven…. they may never be corrected.

Chances uko nazo leo may never come your way tomorrow. You may never have another year in that class or school. Take your opportunities seriously; use your time well so that you don’t regret kesho.

And also THE BEST WAY OF WORKING ON YOUR VISION is by WORKING ON YOURSELF!!!!
Unacheki nini….you are the MAIN ACTOR in the
MOVIE OF YOUR LIFE….let no one play that role!

If you want to get to a good future and become influential and make an impact in your generation, lazima ukuwe deliberate in working on yourself,,,,

• Work on your habits and character
• Working on your communication skills
• Work on your Grooming
• Work on your attitudes
• Get better grades

• Train and Become better at your sports, arts, drama, choirs
• Work on your Self-Confidence

The world does not recognize people who just do things…. Only those who DO EXCEEDINGLY WELL get recognized and awarded!

Whatever you do, DO IT WITH EXCELLENCE… THE MORE YOU WORK ON YOURSELF; the CLOSER YOUR GET TO YOUR DESTINY!

YOU NEED MENTORSHIP
DON’T TURN YOUR BACK ON MENTORSHIP… IF YOU FIND A MAN OR
WOMAN WHO CAN GUIDE YOU …. PLEASE HOLD ON TO THEM…. THEY MAYBE A TEACHER…. A PARENT….AN UNCLE… A PASTOR… AN ELDER BROTHER OR SISTER..

One of the mistakes many young people do is … to think that they know everything and that they don’t need anybody to advise them.
That is not true.
You can have great potential but if you miss out on the right guidance you will make terrible regrettable mistakes that you could have easily avoided.

Just because you are an A or B student doesn’t mean that you know everything. You will need to listen to
parents, teachers, elder brothers and sisters… kuna vitu wanajua haujui.

Make room in your mind for mentorship. Be ready to be guided in the right way.
Take correction positively.
Many or sometimes you may be wrong … accept to be corrected.

Ukipata mtu mwenye ako allergic to correction… he or she is walking towards destruction.

I advice also… that you identify watu wenye unaona they have succeeded in life…
Study their lives…Follow their examples!!

Ask your parent akutafutie motivational books.
Vitabu unaweza kusoma and your mind opens to greater life possibilities..
Vitabu zinaweza kukupush from comfort zone to hard work hadi you achieve something for yourself.

Tafuta kitabu kama ya BEN CURSON… THINK BIG. Soma not only academic books but materials that will shape your attitude, character, passion and focus in life.

Ma-youth wengi hawapendi ku-come close to teachers ama parents… don’t behave like them… hawa ni watu wanaweza kukusaidia …usiwahepe….sawa…!
You don’t need 50 years to learn what a 50year old man or woman has gone through… their failures and
success….
You just need to listen to the stories of those who have travelled the journey you are beginning…. and you will have a better experience with fewer mistakes and greater achievement.

WEWE SIO WA KWANZA KUENDA HIGH SCHOOL,
AMA COLLEGE, kuna watu wengi wamekutangulia… please listen to them.
• You are not the first one to become an
adolescent… there are those who have been there and they have something they can teach you.
• You are not the first kumea ndevu…. Many men wako na mandevu na wametulia…
• You are not the first to get to sweet 16… even your mother was there…When she talks you please listen!
• Alcohol does not share a birthday with you … it was there long before you came… ukisikia a
parent tell you … my son or my daughter don’t drink or smoke…. ameona many potential destinies which have been crashed by those drugs.

Kindly my dear ukipewa some advice kubali….

Ukifuata hiyo positive advice utahepa ma-blunder that other un-mentored young people will make.
Look for the right mentorship na ukipata take it serious it will help you in the long run. This book has a lot of information too… ukishika poa itakusaidia sana!

PEER PRESSURE IS REAL

DON’T FOLLOW CROWDS …BE AWARE OF WRONG INFLUENCE. YOU CAN DO WRONG AS A GROUP BUT LIFE WILL PUNISH YOU INDIVIDUALLY

Three years ago I was asked to offer counseling to a
form two girl who had attempted suicide.
She discovered that she was pregnant. Fearing the reaction of the parents she took poison. Luckily she was found, taken to hospital and her life was saved.
When I talked to her, she gave me a story you can also learn from.

She had joined a group of girls in the estate who were secretly doing alcohol, watching pornography and sleeping with boys. They were a group of 9 girls.
When they would do this, wazazi hawakujua…. Then wakikuja home wanakaa ma-saints…lakini huko nje ni tu she-devils!

During the holidays… they went to one friend’s home… In the name of …going for group discussion…. Kumbe it wasn’t a chemistry or History Discussion …. It turned out to be sex discussions and practical…. She went to school and later turned out pregnant…..

ALL OF A SUDDEN wale maboys na warembo are NOWHERE!
She is pregnant ALONE!
And she has to carry the burden PEKE YAKE!

Look here my dear, there are people everywhere who are waiting to mislead you; be careful not to join them!

There are things you can do in the comfort of a group or a gang…. However, I have learnt overtime that…

TIME YA CONSEQUENCES IKIFIKA…
KILA MTU ANABEBA MZIGO WAKE…. !!

You can Riot, Mzushe, hata MCHOME SHULE…. Time ikifika … KUFUKUZWA SHULE….UTAENDA KWENU PEKE YAKO….
It’s your OWN LIFE THAT WILL SPOIL!

You can Drink kama mbogi… Ukishindwa kumaliza chuo, ama ubondwe na gari ama ugongwe na chupa… NI WEWE PEKE YAKO UTAUMIA….!

It’s ok to have friends but … NOT BAD FRIENDS!
Never forget this ….even if you act kwa group, life has a way of paying or punishing you as an individual!

Machali na warembo wengi wanaenda high school wakiwa very innocent… within 1 year wana-join rende Fulani ya bad-boys ama bad-girls and from there wanaji-waste na ma-drugs… na ma-boyfriends na ma girlfriends…na crime…all because waliona others are
doing it… “so I will look like the odd one out if I don’t join them”.

My dear kuna pressure everywhere but you have to refuse to bend to any persuasion that is out-rightly wrong.

Jaribu sana usifuate umati….
Maintain your individuality even when in a group. When you sense the people around you are going the wrong way, USIOGOPE KUWAONDOKEA U-SAVE
FUTURE YAKO… It is ok to be “the odd-one-out”… even odd numbers… are numbers…!!!!
Wacha wakuite MUOGA as long as you know what you are doing is Right!

DON’T KILL YOURSELF BY
COMPARING YOURSELF TO OTHERS

IT IS TRUE THAT …LIFE IS A COMPETITION…. BUT THE COMPETITION IS MORE AGAINST TIME AND YOUR PURPOSE RATHER THAN OTHER PEOPLE….

What do you always think when you look at your friends. Unaona kama you are better than them or they are better than you. When you see how they dress, the house or estate they live in…. what comes into your mind?

Have your friends told you some stories about how their parents took them out on a holiday and you began feeling like “I wish I was like this boy” or “I wish I had parents like those of this girl”….

If you keep comparing yourself to other boys and girls you will never be happy.

Uki-focus on vile ‘Caro’ ametengeneza nywele, vile ‘Mose’amedunga viatu latest… na vile neighbor ako na ka t-shirt kakali…. You may begin hating yourself and your parents… you may develop a low self-esteem or even worse you may begin thinking of stealing money to buy those things.

Wacha nikwambie story kidogo….
I went to a boarding school which was a walking distance from where we lived in the village inaitwa Anestar Secondary School in Nakuru.
Other boys wa kutoka Nairobi, Kisumu, Mombasa, Eldoret, Kisii, Kakamega would come with stories of how their bus-ride was….

Mimi sikuwa na story… nilikuwa nimekanyaga
mguu…. Route 11… those boys would come na chapo mob, na juice, na marashi, na blueband, na spices, …. Ukiangalia box yao unaanza kufikiria why did my parents not do such a shopping for me.

Comparing yourself to those other boys and girls will not help you; it will only affect you negatively.

Mimi nilifika time nikajiuliza??…. WHAT DID WE COME TO THIS SCHOOL TO DO… KUKULA AMA KUSOMA…??? WHAT WAS MY WHY?
The answer was obvious…. NILIKUJA KUSOMA….
That’s what I decided to do….!!!

By the end of my 4 years I had my Strong A- …Many of those boys who appeared as if wameweza ati hao ni masonko in the end niliwashinda.

This is my point,…
Yes you will find yourself competing in class, on the field and everywhere but catch this… YOUR PRIMARY COMPETITION is AGAINST TIME and YOUR DESTINY.!!!

Pambana na life yako!
Don’t focus at what advantage others seem to have, you will only get discouraged…
Let what you don’t have today …push you to work harder …. so that you can have it tomorrow!

Stop following the stories that make you feel poorer and
inferior, in-fact hizo story mob ni za uongo…..
You can end up killing yourself or putting abnormal pressure to your parent or guardian yet those who push you into that ditch are living fake lives. Just be yourself!

Understand and concentrate on your vision. Wachana na sideshows and distractions.

I would advise you to discover and build your identity. It is ok to learn from others but always be yourself. Accept the way God made you…. Whether you are a boy or a girl.. Light or Dark skin; tall or short … whatever the texture of your hair….simply stop fighting against what you can’t change.

The rainbow doesn’t only have one color; and the flowers are not all red.
There is beauty in diversity;
The world is sustained by COMPLEMENTATION and stands the threat of Destruction from UNNECESSARY COMPETITION!

Look at the Balance of Nature… The PLANTS take in
CARBON DIOXIDE and give out OXYGEN…
And on the other hand ANIMALS take in OXYGEN and give out CARBON DIOXIDE…. The day either of the two decides … I want to be like the other…they shall both be destroyed!!

We are designed not to look alike but to work for a common good with the strengths of our diversities! You do your part and I do my part!
Don’t die trying to look like all others;
If you do so… you will have denied the world a chance of experiencing your uniqueness!

Think about this…. LUPITA NYONG’O… a black girl from Kenya is a top actress in Hollywood …. She didn’t bleach her skin to be accepted.
She only presented what she is able to do and the world bought it!

CHOICES HAVE CONSEQUENCES

LIFE IS NOT A JOKE; NOT A REAHARSAL; we have to decide early to be serious with life.
My dear one, in your life, from this time on…you will have a unique privilege of making personal decisions on many aspects of your life.

Parents and teachers and other people may not have the final power in regards to how your life will go; you have the power and it is demonstrated in your choices….

 Unaweza decide … I will Drink and Smoke….
 Unaweza kuamua hausomi or utaenda shule but you just joke with your studies.
 Unaweza kuamua that you will not go to church
 You can decide to Dress dirty and rough
 You can decide to join a gang and become a bad boy or a bad girl
 You can choose to reject every advice here given
 Unaweza kuchagua kusikiza genge-tone kutoka asubuhi hadi jioni.
 You can choose uende upanue miguu and sleep with every girl, boy, man, dog and chicken…

Nobody may stop you in your choices because you make those decisions in your own mind…

BUU…….UT!
My friend every choice has a consequence!
You choose your actions sawa!….But you don’t have
the luxury of choosing the repercussions!

 Kuna vitu utafanya na they will land you into prison…
 Kuna vitu utafanya and you will be expelled from a school or even lead to the ending of your educational journey pre-maturely
 Unaweza shika mimba and decide nitaenda
KUFLASH kwa some backstreet abortion
clinic…as a result… YOU MAY NEVER HAVE CHILDREN AGAIN or DIE IN THE PROCESS.
 You can decide maisha ni party-after-party, ukipasuliwa kichwa na mlevi mwingine, blame yourself.
 If you get raped and infected with HIV ukiwa TEI
you will have yourself to blame.

My dear brother and sister, my advice is THINK BEFORE YOU ACT. Hii age uko sa hii, watu wengi hufuata EMOTIONS na PEER PRESSURE lakini nataka ujue… kile una-du sahii kuna ma-rewards ama ma- consequenses zitacome baadaye!

No is as anointed as Yes so kama ni mbaya sema zi.
SAYING NO IS FINE…. because…. IF YOU STAND FOR NOTHING YOU WILL FALL FOR ANYTHING ….

As a teenager you may get so much pressure to say yes to everything; the pressure may be from your classmates, friends in village or estate or other places.
I beg you my dear, please believe me when I tell you this…. IT IS OKEY TO BE DIFFERENT!

You don’t have to FLOW WITH EVERY TREND that is obviously going to DRIVE you and ABANDON you in a DITCH!

Let people say UKO NA MARINGO but you are saving yourself from unnecessary Mess and Pain!
 You don’t have to watch every movie,
 You don’t have to attend every party,
 You don’t have to go to every place,
 You don’t have to do what every other person is doing.

Ukiona hii kitu iko fishy Wee …TEMBEA… JIKATE…ONDOKEA NGORI!

THERE IS TIME FOR EVERYTHING…. Time ina-come
when you will have a man or a woman for yourself for life…. But if you make a choice to go for it now… you will end up into some emotional turmoil or even with a child or a family that you can’t sustain…!!!

I wish this thing will enter you and settle in your heart….
BEFORE YOU DO ANYTHING…
JIULIZE…….
WHERE AND HOW WILL THIS THING END??

USIONE tu RAHA YA SAHII…
ASK YOURSELF …. ama NITAJUTA na KULIA the rest of my life baada ya ku-make hii decision!

If you will be at all the time conscious of the other side of choices called consequences… you will be safe my dear!

AVOID DRUGS BY ALL MEANS

EVEN IF YOUR PARENTS OR SIBLINGS DRINK and SMOKE….THAT IS NOT A REASON FOR YOU TO GO DOWN THE SAME ROUTE…. CHOOSE TO BE SOBER…. CHOOSE TO BE DIFFERENT..!

Do you have a memorable EPISODE YA KUCHAPWA VIZURI na mzazi???…ulikuwa umefanya nini??

Let me share with you what happened to me back when I was in CLASS 7….

I was deceived by some boys, when I had just become a Teen. They were smoking cigarettes secretly… Remember, I grew up in the village.

They gave me a few puffs. They made smoking appear a very cool thing. They taught me how to hold it!…Then to take a deep puff… Halafu…. kupuliza moshi. They trapped me. I thought that was really great!

One weekend I decided to smoke again but I had no money. Mimi ni nani?… I decided to make my own cigarette from maize tussles folded in a newspaper! Nikaenda nyuma ya kitchen na nikawasha…. Kumbe mama aliniona….

She went and told Mzee… Kijana yako ameanza kuvuta sigara….. My friend….heeee…..
Dad was feeding cows… he came pole-pole ….akiwa ameshikanisha two stalks of banana leaves..
My friend NILIONA SIKU NDEFU… NILITANDIKWA….I RAN… I CRIED…
It’s my neighbor who came to rescue me!

Later …. Mzee alinikalisha chini….
He told me how alcohol and Cigarette almost ruin his life. When he finally broke free… He vowed that he will not allow any of his children to go down the same route.

That was the last time I ever tried to smoke and I made up my mind never to go for drugs!
KILE KICHAPO na USHAURI saved me from going the Wrong way!

Realize that ukiingia hii age ya ujana… umekuwa
adolescent …. It is an age of CURIOSITY… YOU FEEL LIKE YOU NEED TO TRY OUT EVERYTHING…And by
responding unwisely to this urge… many young people make terrible irreversible mistakes.
Only fools learn from their own mistakes.

Hauhitaji kuchomeka ndio ujue that FIRE CAN BURN! Just look at others who have been burnt and say to yourself…. I WON’T PLAY WITH FIRE!

Many boys and girls who END UP CAUSING RIOTS and BURNING SCHOOLS and DESTROYING PROPERTIES are normally UNDER THE INFLUENCE OF ALCOHOL AND OTHER DRUGS.

My brother, my sister… ALCOHOL and other DRUGS don’t make anyone… A HERO… they only MAKE ADDICTS!
Alcohol is not a Friend but Fools you.

You look around…. Or even in your Family…. Look at those guys who are given to drugs…
Tell me if their lives are in a proper shape.

The way especially alcohol is advertised it seems to be best thing that ever happened on earth, after the creation of Adam….
They will refer to it ….
IMARA KAMA SIMBA… BRING OUT THE REAL YOU…. RAHA KAMILI, KITULIZO CHA MOYO… KIBURUDISHO HALISI…… BEER YANGU, NCHI
YANGU… GET NEW CONFIDENCE…. A GOOD DRINK
FOR GOOD MOMENTS… all these ARE LIES!!!

My dear, one of the greatest temptations you must escape and run away from is …the USE OF ALCOHOL and OTHER DRUGS including MIRAA, CIGARATES, BHANG, KUBER..…

Hata kama umesha-anza kutumia….
Please STOP before this thing pushes into an addiction you may never break away from and that which may ultimately ruin your life.

Some boys and girls during our days in school walikuwa wanadunga chupa ya juice na sindano…. They drain half of it then… they inject TEI (pombe) back into the juice.
Mwalimu anaona ni juice kumbe HALF NI POMBE! Unaona tu wasee wamechangamka mbaya.. kumbe hiyo TEI na NDOM inafanya kazi.!

Today there are so many people trying so hard to quit and break free from the addiction to these drugs ….
Wewe usijiingize hapo ….Kaa sober!
Drugs haziondoi shida, they only make you blind to reality for a moment!
Kama kuna stress ama shida nyingine reach out, tafuta msaada, DRUGS ARE NOT A SOLUTION… they are a BIGGER PROBLEM!

Kama uko na mambeste wana-take drugs -WAONDOKEE! I told you my story; friends almost got me hooked to smoking! SOBER Is THE TRUE HIGH…. DRUGS only give a FAKE HIGH! My dear bro, my siz, KATAA DRUGS… BE CLEAN… BE SOBER!

DON’T RUN INTO ROMANTIC
RELATIONSHIPS

YOU ARE NOT READY FOR THIS… THUS YOU WILL BE USED …
ABUSED AND DUMPED WITH DEEP INJURIES

When I was younger, we just played as boys and girls nothing seemed to attract us each to other. Then as I grew to become 12-13 years … I realized that the girls we grew up with … had changed also. Then my soprano voice turned into a bass. I became more aware of the thing between my legs.

I now knew kumbe watoi are not DROPPED NA NDEGE FROM THE SKY! …as we had been told! They are
actually ‘manufactured’ by a man and a woman.

I began to see those girls become more lovely and quite shy! And their breasts stood out and they looked more and more attractive!
Lazima niku-show hapa, my Dad, mum, or brother never told me anything DIRECTLY about SEX and RELATIONSHIPS.
Mavijanaa wakubwa kiasi are the ones who would come and tell us about how you can have a GIRL FRIEND, na vile ya KUM-APPROACH na umwambie I LOVE YOU!!

They would push us…. Enda ujaribu….
Later they would tell us how they went kwa BUSH and
HAD SEX.. This is happening in CLASS 7- CLASS 8!!

At home my parents were tough!
The only thing they would say is…. “Unaona msichana wa so-and-so alipata mimba akiwa CLASS 8….
USIJARIBU kugusa MSICHANA WA WENYEWE….”
Somehow that fear kept me from danger.

Going from there to a boarding and there I met all manner of boys who would speak of how they began having sex at the age of 11 with their house girls.
I met bad-boys some who would sneak out of school to go and sleep with cheap village prostitutes.

During interschool competitions where boys and girls came together, there would be used condoms in the compound because many dirty things had just happened.

I am grateful to God that I got involved in the
CHRISTIAN UNION actively.
I committed my life to JESUS CHRIST. This together with the advice from the Guiding and Counseling sessions helped me a lot. I was of course tempted but I did not get corrupted into pursuing romantic relationships actively at that time.

My brother, my sister….. You have gotten to an age where you can clearly see the biological differences between you and the girls or boys.
Your body is also secreting hormones.
You begin to feel like a woman or like a man.
It simply means you are growing and you are normal. That doesn’t mean that you should look for the next available male or female to have sex.

At primary or secondary school, please believe me;
YOU DON’T NEED A BOYFRIEND…. YOU DON’T
NEED A GIRLFRIEND…. Your emotions are playing games on you!!

HAKA KABOY ama KAREMBO will be NOWHERE near you IN THE NEXT 10 YEARS.
Don’t Sacrifice your Virginity to SOME DOG THAT YOU WILL NEVER SEE AGAIN!

SEX IS GOOD BUT NOT NOW;
DON’T LET WHAT IS BETWEEN YOUR LEGS CONTROL
WHAT IS BETWEEN YOUR EARS…
Sex is for mature married people.
It is for cementing the marital union and for procreation. If you are not ready for marriage, don’t even LISTEN TO THE FANTACIES ABOUT SEX!

In our days maboys walikuwa wandanganya magirls…na “love-letters” that they used to write kwa pink colored papers….

They would write things like…
“YOU ARE THE ONLY ISLAND IN MY OCEAN… WHEN I THINK OF YOU I CAN’T EVEN SLEEP”… yet huyo
jamaa ANADOZZ even KUAMKA KUENDA PREPS ni
SHIDA.!!

Today, the girl or jamaa anachukua simu ya mathee ama buda anakutext …. And all you think now is how this girl or boy will take me to the moon!
POLE SANA….
YOU ARE JUST WASTING EACH OTHERS TIME.

It’s ok to have friends of the opposite sex at this age
BUT ONLY AS ‘BROTHERS’ AND ‘SISTERS’.
Mambo ya MAPENZI na UKO HIGH SCHOOL ama UPPER
PRIMARY… achana nayo kabisa….!!!
Am advising you as your BIG BROTHER….
These things will only AFFECT YOUR CONCENTRATION IN CLASS and AFFECT YOUR GRADES NEGATIVELY! They will distract you and destruct your life.

Ukidunda Exam… Hao Stivo, Mary, Denno, Alvo, Tasha, Alanny, hautawaona!!!

THE LIES IN THE MEDIA ABOUT SEX

WHAT TV AND INTERNET HAVE OR MAY TELL YOU ABOUT SEX IS NOT REAL…. THERE IS MORE RESPONSIBILITY THAN PLEASURE IN THIS MATTER.

Sometimes I watch the Tv and I look on the internet and I pity my younger brothers and sisters.
The media through radio shows and tv programs and movies and some music makes SEX LOOK EASY, SWEET with NO RESPONSIBILITY ATTACHED…

They paint sex simply as … open your legs Do it and go your way…. THEY ARE LYING TO YOU!

Even more affected is the boy-child who is heavily cheated by PORNOGRAPHY…. That you can just get a girl, do your thing and move …. NO! IT IS A LIE!

I AM MARRIED and SO I CAN ADVISE YOU…. THE MIND IS THE REAL SEX ORGAN not WHAT IS BETWEEN YOUR LEGS….
That is why the MEDIA IS FULL OF SEXUAL CONTENT so that you SLEEP, DREAM and WAKE UP thinking about sex! Without telling you the strings of pain attached to sex-outside of proper marriage!!!

WHEN YOU FINALY GO TO BED……
 5 MINUTES of SEX… and you have made
SOMEONE’S DAUGHTER PREGNANT,
 5 MINUTES of SEX and you have welcomed some UN-EXPECTED CHILD you can’t sufficiently support!
 5 MINUTES of SEX and YOU HAVE an STI or HIV,
 5 MINUTES of SEX and YOU GET HOCKED TO AN APPETITE THAT WILL TURN you into an ESTATE or VILLAGE PROSTUTE or BULL!!

I AM NOT AN ADVOCATE FOR CONDOMS….. I
believe you can guard your mind, your dignity and your body until when you are ready for marriage….!!!

The consequences of Pre-marital and Under-age sex are just not worth the 10 minutes pleasure!
Save yourself from this trouble!
DON’T RUSH to be an ADULT! That time is coming! WAIT UNTIL YOU READY TO SETTLE DOWN IN MARRIAGE!

Focus on Education…. Build a Career… MAKE A NAME and MAKE WEALTH before you think of MAKING BABIES!!! Tuko pamoja??

FUN & ENTERTAINMENT ARE GOOD BUT SHOULD NEVER OVERTAKE STUDY OR WORKING TIME

Najua unapenda ngoma…Ngenge tone na wewe nikama kitunguu na nyanya.
There are people who can’t just go for a whole day without dancing to music.

It is true that all of us need time to RELAX and HAVE SOME FUN. We need time away from Work or Study just to Play or get refreshed!

My brother, my sister…. There is safe entertainment
but there is also toxic entertainment….
Kama ni shule….. Wakati wa class BE SERIOUS! Wakati wa GAMES …enda ujimbambe…. Go play, Laugh and enjoy yourself.!!!

I strongly advise you to get involved into other clubs in school that will make you more social and active.
Usikae tu kila time umejam, hauongei na mtu, haucheki na mtu… umefungia ma-steam kwa kifua…

If there is a good song dance to it;
Enda church pia, ingia kwa group ya youth and participate in the activities there!

What is wrong ni when unaanza kusikiza songs zimejaa cursing! Zimejaa mambo ya sex! Na Dance zingine za aibu!… Za kuzungusha tu kiuno na mahaga… Ngoma za mihadarati na sex wacha.
Sasa hiyo sio entertainment…. Hiyo ni mental corruption!!!

Kama kuna song huwezi kusikiza mzazi akiwa hapo…. Hiyo song ni mbaya…. !!
If there is a video you cannot watch there with a parent…. It’s dirty!
Just leave it! It’s not healthy!
It’s a virus that will slowly corrupt your morals.

My dear, usibebe ka-radio na earphones, umeficha unapeleka high school ama primary school.
Don’t even carry a phone to school secondary school. You don’t need them now.

Don’t run ahead of time… jaribu sana you focus on the things that are relevant to your success for now!

Major on the major.

Kuna time inakuja you will own a home theater and a 72 inch TV and big smart phone… yet even when you get there …. you will realize that there are many other important things in life than just kujibamba!

Concentrate on what is the main assignment now!
Don’t sacrifice your FUTURE on the ALTAR of CHEAP
PLEASURE today!

LET’S TALK KIDOGO KUHUSU MUSIC

THERE IS GOOD MUSIC BUT THERE IS A LOT OF BAD MUSIC EVERYWHERE…. THE MUSIC YOU LISTEN TO WILL ALWAYS DETERMINE THE RHYTHM OF YOUR LIFE….

I strongly feel that we need to discuss kidogo mambo ya muziki. One person once said …. if you can influence the music your young people listen to … then you can control their character and their destiny… And I think that saying is true!

Wewe unapenda muziki gani?
Do you love Reggae, Raga, Rock and Roll, Genge tone, Bongo flavor, westlife or even zilizo-pendwa..…

Am not forcing you to stop listening to some kind of music…. I just want to reason with you.

It is said that music is the only thing that does not ask you for permission to change the settings of your mind and emotions. Once you give it an ear, the message of the song begins to form part of your perspective and character.

Music can be very entertaining, refreshing and relaxing to the mind and heart yet bad music can cause unimaginable damage.

Nowadays my friend, 80 % ya muziki being produced REVOLVES AROUND SEX na KULEWA, KUPARTY na KUKULA RAHA!

Songs mob on radio ni about ….
• VILE YULE MANZI AMEBEBA…
• VILE ULE CHALI AMEUNGA….
• VILE NAWEZA KUMSHIKA GA-GA-GA-GA.
• Nataka NILEWE NIBEBWE NA AMBULANCE….
• LIFE NI FUPI NA MIMI SIJIFUNGII….

My friend this is not just entertainment….
These songs are gradually formatting your clean mind and planting MIS-NORMALS into you.
Soon utaanza kuona all those wrong things as just being very normal!

If you listen to 10 SONGS about SEX in a DAY…. Utanza KU-UNDRESS watu kwa AKILI YAKO…. Ukiona Jamaa ama mrembo akipita unaanza kugeuka karibu unavunja shingo yako as you daydream about how you could have them.

Soon you will begin to practice those things unasikiza…. You will listen to Diamond sing about MAPENZI…. And you get wild and lustful…

Ask yourself WHY DOES THE SAME GUY WHO SEEMS TO BE THE EXPERT WA MAPENZI HAVE SEVERAL BROKEN
RELATIONSHIPS and SCANDALS everywhere???

These guys are SINGING FOR MONEY and THEY DON’T CARE HOW YOUR LIVES GET MESSED UP BY FOLLOWING THE CONTENT OF THEIR SONGS!!!

If you listen to songs that encourage drinking, partying and smoking, masturbation …. bro, siz utajipata umeingia kwa hizo vitu!

This is my sincere and humble advice, WACHA WATU WAKUITE MJINGA LAKINI WEWE SAVE FUTURE YAKO.
If songs carry UCHAFU hata kama BEAT NI POA… drop them! Hiyo Beat Ndio Trap… do not fall for it…!!
Hautakufa if you only listened to Gospel songs and other clean music!

LET’S TALK ABOUT DRESSING AND
FASHION
So many young people are caught in the madness of fashion! Wanataka wapige-look kama ya some musician or footballer. They want the latest hood and jeans and cap! The latest dress, the latest hair style, Makucha, ma- piercing, ma-tatoo, top kali-kali. In the process many boys and girls are dying to become photocopies of the people they see on TV!

Many young people are trying to find their Identity in
Cloth Brands and New Fashions.
They think kama sijavaa GUCCI then sijavaa kitu.

Please listen to me on this matter…. Kila mtu huzaliwa akiwa NAKED! True of False…?
So before you ever dressed in any cloths you already were a person. Ni wewe unavaa nguo …sio nguo inakuvaa. Sio lazima uvae nguo kali ndio ujue you are valuable…Your value comes from God not Nguo! As long as you are decent, usijipatie pressure!!!

People on TV and in the music videos are in business! Some of them are putting on borrowed or rented clothes just to put up a show!

Don’t die to dress beyond what you can afford. Don’t even give trouble to your parents to buy you the latest dress or T-shirt. If you depend on your parents … vaa ile kitu wazazi wanaweza ku-afford.

Also DON’T WALK NAKED IN THE NAME OF
FASHION. My sister… USIONYESHE KILA MTU
KITOVU NA MATITI. It is not fashionable its indecency!

My brother …USIFUNGIE TROUSER KWA MATAKO….
Sagging that trouser is not cool… it only shows that something is sagging in your mind. Walking around na kifua yote iko exposed is not the cool thing to do….
That shirt has buttons for a reason…. Button up bro!

Dame anadress kama boy, boy anajido kama dame isn’t cool. Kitakuramba.

Every trending thing will soon disappear…. Don’t hang your life on it! Some of those hot trends are also demonic. They are created to mislead many young people into rebellion and cause them to destroy their own lives. Kindly be careful!

Don’t join the choir of fools who will be singing… my dress my choice… Remember YOU WILL BE ADDRESSED DEPENDING ON HOW YOU ARE
DRESSED… Huwezi kuuvaa kama kahaba and expect to be addressed kwa heshima. Huwezi kuvaa kama jambazi na watu wakuone kama mtu poa.

Don’t copy what you don’t know…
Usiende kuchorwa tattoo kwa sababu uliona Kaligraph Jones akiwa nayo…

First you don’t know the origin ya tattooing:
Second you don’t know the meaning of that image una- chorwa.
Third you don’t know the health risks involved including the possibility of getting skin cancer.
And Forth take this example…you are getting the name of a Girlfriend or a football team Permanently tattooed on you …then after 2years mnaachana.!!!

Kindly don’t just see some pop-star ametoboa kila mahali… then wewe unaweka ma-pins kwa ulimi
…kwa macho .. kwa kitovu… everywhere…!!!
Siz, some things don’t display beauty they simply
express how confused you are…. Don’t go for them!!

As I have already said to you… BEFORE YOU DO ANYTHING… Think about the consequences …..
Your opinions may change with time but the mess you
have done may live with you for the rest of your life.

Most trendy things are not good; most trendy things are temporal; most trendy things are traps;
Most trendy things are not worth sacrificing your body, soul and spirit for!!!

BE AWARE OF GROWING “DEVIL WORSHIP” IN SCHOOLS
I was really avoiding to make hii discussion look like ni Ambassador anakuhubiria but siwezi ku-avoid mentioning some spiritual matters to you.

You will agree with me katika hii age yako … you have a sharp mind and you want to experiment on many things. There are things utafanya na they will turn out well na kuna zingine unaweza kujaribu na life yako igeuke upside down.

We have seen in the news of many school children waki- faint at the same time even others claiming they see strange things like ghost in the school compound.

When I was in school kuna 3 ladies walipigwa expulsion kwa sababu walikuwa kwa free mason. Walikuwa ni devil worshippers. And those ladies walikuwa wana- recruit other girls kujoin devil worship.

Those girls walikuwa na pesa always… box zao zilikwa na blueband, ma-juo, ma-spices, milo na chocolate na powder milk… yaani chakula ya DH hawaitambui… ukiwaangalia utatamani kukaa kama wao. SO WALITUMIA HIYO LIFE-STYLE KU-SEDUCE OTHER GIRLS KUINGIA KWA MADEVO.

They were reported…. Wakabambwa… Walikuwa wamejaribu kuchoma shule… Waka-confess… walisema they had recruited 49 students na walikataa kuwataja….

They said walikuwa wametumiwa kumess life ya parents wao… and even one had sacrificed his mother… Another alikuwa …akilala anatoka kwa body anatumiwa kusababisha ma-accidents… mwingine akilala anaendaa chini ya ocean anakula nyama za binadamu and other strange things.

Let me tell you quite frankly; Kwa hizi chuo,… primary, secondary, colleges and Universities kuna ma-agents wa Devo…. Some of them ni wanafunzi na wengine ni walimu.

Catch this…. the devil hataki wazae wamechapa … wenye hawana hiyo zeal ati ndio wamtumikie… Devo anatafuta vijanaa wenye wako na destiny kubwa… wenye wako na bidii…. Anawa-target…. Ana-hijack mind zao… anawaingiza kwa covenants kwa secret societies za ushetani… then anaanza kuwatumia kama foot soldiers wa kuleta destruction kwa society.

There are so many boys and girls wanatoka home wakiwa very innocent; anafika shule, boy mmoja ama manzi mmoja anamdanganya …. ati .. “kuna group nataka uingie halafu utapewa Pesa… utafwanywa kuwa powerful; hata walimu hawatakuchezea” …
Na usipochunga my dear ukiingia kwa hiyo trap wewe
uta-sell soul yako kwa shetani so easily like that!!

I am kindly advising you….
Ukienda shule usitamani life ya wengine because huyo anakaa ako na perfume kali ama pesa mingi… wewe ulienda kusoma…. Focus on that.!

Also if a Teacher or a Student akikwambia … kuna SECRET GROUP anataka ujoin… ONDOKEA HIYO STORY…na AVOID HUYO MTU KABISA… Akikupress, USINYAMAZE…. akikwambia ati watakumaliza ukisema hiyo story…. USITISHIKE …. TOA SAUTI JOH…TALK TO YOUR PARENT… TALK TO YOUR CU PATRON/MATRON or CU CHAIR….
Or Guiding and counseling teacher…..SAWA!

Some of these people wana-recriut watu kupitia GIFTS
na CHAKULA…
Please usikubali KUPEWA CHAIN, ama RING ama WRIST-BAND ama NGUO ama CHAPO ama JUO na Mtu haumjui vizuri….

Kuna RING ama CHAIN unaweza-pewa and from thereon una-dream uko under the sea.. ama una-attend meetings na watu huelewi… ama una-feel YOUR SOUL INA-SEPARATE FROM THE BODY because hiyo kitu ulipewa ilikuwa na powers za shetani.

Am not saying this to scare you nataka nikuasidie….
INCASE HII MAMBO IMEKUFANYIKIA ALREADY…
PLEASE PLEASE… USINYAMAZE… TELL YOUR DAD OR
MUM… THEY WILL REACH-OUT FOR HELP….
TUTAKUOMBEA… WE SHALL HELP YOU TO BREAK-FREE
NA UTAKUWA POA KABISA….

Solution kwa hii story ni…
1. Be alert mtu asikudanganye…
2. Usi-join any secret group;
3. Uki-sense ni kama you are losing your independence… kuna masauti unasikia na umeanza kuwa na strange dreams… SPEAK OUT!
4. You can’t defeat the devil na chemistry, physics ama Pythagoras theory ya maths… you need JESUS…. TAFUTA GOD! Okoka!
5. Be prayerful… huwezi kumshinda shetani bila maombi…. Omba ukiamka… Omba ukienda kwa bed… Enda church… be serious na God… you will overcome all!!!

BE WARNED ABOUT THE INCREASING CASES OF HOMOSEXUALITY & LESBIANISM IN OUR SCHOOLS

Some things have remained a taboo to speak about openly but I think OUR SILENCE has been the fertile ground in which bad habits such as homosexuality and lesbianism now grow and thrive.

My brother, my sister as you move on especially to high school uta-discover kuna habits mbaya za machali na mamanzi kugeuka na kuwa ma-gay.

LET ME EXPLAIN…
The intelligent God ali-create mwanadamu Male and
female ….lakini …there are people who think that…God alikuwa chizi So they promote same-sex relationships and even marriages….

You will go to school na unapata a girl Kama wewe anaanza kukukatia.. anakuambia ati you are so hot….you are so sexy….
Wewe na ujinga wako unafikiria ni jokes tu…
Soon she begins to tell you … “you know I really love
you” Na remember ni Dem Kama wewe. !
Anaanza kukununulia ma-gifts….

Then ana move-on kuku-shika-shika.. anataka um- kiss…then mkienda washroom… She wants to see your private parts !!!
THIS IS HAPPENING KWA SHULE MOB SANA !!!

Very innocent girls wanaingia chuo wakiwa straight then shortly wanageuzwa wanakuwa MA-LELE (Lesbians).

Yaani… mrembo wewe ulienda kusoma then unajikuta umekuwa Bibi ya Dem mwingine How???

Kwa boy-schools pia the same is happening…
I remember in our high school Kuna several students walikuwa expelled because walikuwa MA-HOMO …
(homosexuals) yet ilikuwa mixed school.

How does it happen…
There are boys and teachers who already wame-spoil…
They are not looking for girls and women to have sex with Ni wanaume lakini wanataka ku-have sex na
maboys.

They will befriend you.
They may show you a lot of kindness… Wanaku- protect… They make you feel you are indebted to them.

Baadaye wanaanza ku-introduce stories za sex ….
They will ask you for example…how many styles of sex you know They always introduce you first to
masturbation…. So then you begin to do it together…

Slowly they gain control over you and before you know it … mahali unatumia kuenda choo… ndio unapatia mwanaume ukutumie Kama mwanamke aaaah!!!

In some cases younger boys have been forcefully sodomized by bully homosexual groups. The victims become so ashamed to speak about it…. Slowly some of those victims begin to think it is normal… and later they too begin to practice homosexual acts themselves…!!!

My dear, this is not stuff that we would want to discuss every day but it is happening na maboys na magirls wengi wanaingia kwa hii trap!

God hakuwa mjinga aki-make wanyama na watu
…male and female. God haku-make ADAM and
STEVE… ama CARO n EVE….
This idea ya kuwa HOMO ama LELE is PURELY DEMONIC It is ungodly and clearly against nature!!

Mtu asikudanganye ati “You know It’s JUST A
DIFERRENT SEXUAL ORIENTATION”….NO !!!

Don’t buy the lie that… some people are born with homosexual tendencies… IT IS NOT GENETIC!!… Hii ni Tabia watu wana-learn then they go on to recruit and abuse watoi inocent na ku-destroy life zao…period!!!

My brother, you are male….tosheka hivyo…
In future you will marry and become a husband and a
father Hivyo ndio God alikupangia.!!

My sister, you are female… tosheka hivyo…
In future you will get married and become a wife and a
mother That’s how God intended!

Just Incase ulikiwa umeingia kwa hii ngori ya uhomo na na ulele… Don’t sink further…
Speak out… Talk to someone you trust who won’t judge
you Who will counsel you or find a counselor for you.
Also you will need to be prayed for…since hii kitu ni spiritual in as much as it is habitual ….na utakuwa straight as God made you.

Ukiona mtu anakukaribia and they are behaving in a funny way as I have suggested here … Hepa save your
life from this corruption Hata Bible inaita such
practices… ABOMINATIONS Things that should not be
imagined …live alone being done!!

Another thing related to this I feel ni poa niku-warn… Kwa high school many teachers are good but there are few who have messed up lives za students by abusing them sexually.

Brother, don’t ever imagine that madam wako can be your girlfriend…Just because you have a big body…!! Don’t even entertain the thought of ever sleeping with your teacher.

My sister, Kuna walimu wapoa lakini pia kuna mafisi…!!! You can get a male teacher anaku-favor always… Anaku-befriend Then Kila time ana-
comment on the shape of your buttocks and breasts and before long anakuita staffroom alone usiku ama kwa teacher’s quarters ama kwa hoteli so that he can have sex with you. These things are happening!!!!

Chanuka….ukiona kitu Kama hiyo… Usinyamaze Take
off and Report Usianze kulea mtoto na wewe bado
ni mtoto.!!!

I decided to share these things openly kwa sababu they are real They are happening and many lives are being
destroyed.
I hope and strongly pray that these traps don’t nest any more teenagers especially after reading this piece.

DOING RIGHT IS FOR YOUR SAKE;
DON’T WAIT TO BE POLICED AROUND

From the time when I was in upper primary up to the time I got to high school, I often struggled to understand why there seemed to be so many rules everywhere….

School insisted that my hair should be well combed, my clothes needed to be neat; I should have my shirt tucked in, I should arrive on time for preps…and so on…

At some point I would feel mwalimu and mzazi were just pushing me too much….
On the contrary…. It looked cool to be rough, careless
and rude.

One day, Mrs Gatimu at Anestar High school called me and talked to me….
He said … “Mbugua, HII MAISHA NI YAKO, UKIFANYA VIZURI ..UNAJIFAIDI, IF YOU DO WRONG UNAHARIBU YOUR OWN LIFE” ….

He told me, “Mbugua… Mimi ni Mwalimu, I have My Degree, I have a job, I have a salary, I have a Family…HAKUNA KITU NATAKA KWAKO….Am just here to help you become someone better in life”

He told me… “Doing the right thing … is not for the teacher …the parent… for God… or for the
Community … it’s for your own good.”
That teacher drove some sense into my little head…

Sometimes unaweza kufikiria you are very smart … Unafanya ujanja … unadanganya walimu, hata unaweza change grades kwa report card ukienda home… you can think umempiga chenga your guardian… THE TRUTH however ni … wewe mwenyewe una-waste time yako, unajichenga na kujidanganya my dear!

My bro, my siz…. If you asked me, from the depth of my heart, nitakushow … JUST DO THE RIGHT THING….
USINGOJE KIBOKO… My primary school teacher used to say… ukingoja kiboko ndio ubadilishe mwelekeo then what is the difference between you na punda?… we could laugh …but it made a lot of sense.!!

As I look at you today… I believe you can be self-driven, you can be disciplined at home and at school. And as you do so, nakupromise you will not get into trouble. Your grades will improve. You will become happy and fulfilled. Wachia Punda na mwizi mambo ya kukimbizwa na kupigwa… sawa??

REFUSE TO BE IDLE AND LAZY

AN IDLE MIND IS THE DEVIL’S WORKSHOP….
I grew up hearing that statement from primary through to secondary school. I think whoever came up with that statement really thought through it.

Proverbs 6: 10-11 rightfully puts it…
“A little extra sleep, a little more slumber, a little folding of the hands to rest—
then poverty will pounce on you like a bandit;
scarcity will attack you like an armed robber.”

Life and success do not favor those who sit and wait for things to happen. Success will only be achieved by those who fold their sleeves, put their hands and minds at something and push in all their efforts and thoughts.

Hard work is not a curse. Everything you see around did not just happen by magic… somebody made it to happen.!!

Today maboys na magirls wengi wanataka watulie tu
… wafanyiwe kila kitu. At home hawezi kumop hao… Hawezi kupika hata Chai…. Hawezi kujifulia nguo ati because there is a house-help…. My friend… You will soon go to college …

Utaishi man-solo …. If you depend on the house-help for everything how will you survive in the near future?

Usikae kwa nyumba ikiwa chafu…. Clean it! Kama compound ni chafu…. Sweep it!
Usijifanye ati the only thing you can handle well… ni REMOTE YA TV!!!

Changamka msee…. ALWAYS GET INVOLVED IN WHAT IS HAPPENING IF IT IS THE RIGHT THING!

Ukiwa SHULE don’t just come from BED, TO CLASS, TO THE DINNING HALL THEN BACK TO BED….please
find some sport or any co-curricular activity …may be choir… debate… drama…. clubs… scouts…. BE ACTIVE!!
This will help you to discover other potentials gifts and talents you have.
.
Ukiwa home, please usipotelee tu kwa Play station na Tv na movies…. Get involved actively in the conversations and activities around you. This will keep your mind from straying into laziness and wrong influence!!!

PLEASE UNDERSTAND YOUR PARENTS

IF YOU HAVE PARENTS OR A GUARDIAN. THANK GOD…
PLEASE NOTE THAT …THEY MEAN WELL FOR YOU…. BEHAVE WELL TOWARDS THEM BECAUSE YOU NEED A PARENTAL BLESSING FROM THEM

When we were younger, many times we didn’t realize the real conditions of our families. We were just kids! Tukianza ku-grow and to understand things some realities became open to us.

It gets to a time when you may realize that the man you have been calling Daddy is not your Biological Dad.
Kumbe your mother got you with another man before she got married to your present father….
My dear, please understand your mum!

As you grow you will realize life does not always travel in a straight line. Some things are too painful that mum or dad may not even afford the courage to explain everything that happened to you.

Ukijipata na mum alone… She is a single mother…. Or with Dad alone… He is a single Dad… My dear kuna story huyo mzazi alipitia which may not be easy to tell you now…. Just understand them….sawa??

Sometime later if necessary you may get to know part of or even the whole story.

Incase Mum or Dad remarried and you find yourself with a step father or mother…. Siz … Bro… Usiwapatie pressure….
If they love you, they dress you…. They take you to school… Don’t listen to maneno ya watu!
Obey them and love them!

Remember there are other kids who are total orphans…. There are kids on the streets who only wish they had a shelter over them and a regular meal and probably somebody to sponsor them through school.

Kindly catch this…, YOU ARE NOT A BIOLOGICAL
ACCIDENT…. YOU ARE NOT A MISTAKE….You are a
unique human being with a special destiny!

Hauna control over what transpired or maybe is currently happening between your parents.
Don’t lose focus!
Your parents may have their own faults, Mzee anaweza kuwa mlevi… Don’t join him but ….Don’t fight him! Mum and dad could have their own differences usiingilie vita huwezi ku-win!!!

Don’t fight your mother and Don’t fight your father!
Usitukane mzazi! Ni laana!
My dear bro, my dear siz…. You need the blessing of that or those parents. Don’t push them to the point where they cry or bitterly lament over you.
Bitter words of a parent will make your life bitter!

Your parents may not afford to buy you everything you want! Respect them! Understand them!
Your parents MAY SAY NO to some of your requests. They mean well for you. Kuna vitu… my friend hujui…. Ukikatazwa .. kubali tu!!!
Your parents may discipline you….. They don’t hate you… They mean well for you! Respect them!

Parents are an authority from God over you…. HAKUNA place hii dunia where you will not be subject to authority… Zoea mapema ku-submit to authority… If you find it difficult submitting to the authority ya MZAZI even if you go to AMERIKA… you will get into trouble with the authorities, there…!!

Note also that …Your parents may be struggling to put food on the table. They may be not be as outgoing and educated as your friend’s parents…. They are your parents, … Love them respect them…!! They carry your blessing. Purpose in your heart to become great and change their circumstances!!!

REMEMBER GOD
IN THE DAYS OF YOUR YOUTH

Our Christian Union patron in high school always reminded us … you can’t end well as a young person IF YOU IGNORE GOD!

He would tell us that …the Challenges young people face can easily break them if they don’t build their Faith in God and Shape their morality around the Word of God!

The man would tell us … If you IGNORE GOD as a YOUNG PERSON, you will enter into MESSES that will break your LIFE IN THE END!

My friend, today many young people find it very unfashionable to go to church. They would rather go for a dance-party or a music concert than attend a church service.

I will however tell you openly that…One of the places where your life can be shaped properly is the place of worship. Not just going to be counted kwamba you
attended…. I mean you personally becoming serious kabisa na GOD!

Love God with all your heart…. With all your mind… and with all your strength…
If the school has a Christian union …join and be
active…. Pray always when you wake up and when you sleep. Read your Bible. Attend church youth seminars and conferences.

If you are in Church, be active, learn how to play the keyboard,… play the guitar… play the drums….
Volunteer to serve as an usher or to teach the younger kids in the Sunday school.

Try to practice the word of God.
Where you can’t understand… ask from your youth pastor or patron.

I have learnt that … if you give God priority, he will take you places in life beyond your imagination.
It is not foolish to follow and to serve God. It is not stupid to be godly ….its wisdom!

God has a tendenacy of picking up a NOBODY , to become a SOMEBODY , in front of EVERYBODY , without asking ANYBODY and that is why he remains GOD. You need this GOD.

The wisest man who ever lived, Solomon, he gave us the conclusion of the matter…. He said it is … TO FEAR GOD AND KEEP HIS COMMANDMENTS.
Do exactly that ….and your life will grow from better to
excellent sawa???

MY PRAYER FOR YOU

Wewe unaonaje kwa hii story yote nimekuletea hapa.?
Do these things make some sense to you?? Kuna kitu umesoma hapa you think inaweza kukusaidia??

From the bottom of my heart, I would want you to know that I love you and I value you. That is why nilichukua time mob not to write in huge English words but kwa language ile wewe unaweza kuelewa vi-simple.

I believe with all my heart baada ya wewe kusoma hii story utakuwa a very sober and smart teenager.
I pray that uta-cross hii BRIDGE inaitwa TEENAGE na by the time unakuwa a junior adult you can look back and say… yes I made it through safely!

Mimi nakuombea grace ya ku-avoid all distractions na temptations zenye zinaweza kumess your life.
I pray that you will be that girl… that boy with a stand that cannot be swayed by the wind of peer pressure.
I pray that you will be a focused young person.

I pray that you will use your time in school well. You will study and understand and pass those exams with flying colors.

I pray that you will not give up; that you keep trying and keep learning without giving up, God ataku-help and you will make it!

 I pray that you will always think before you make any choices.
 I wish that you will be willing kuchekwa na mabeste as long you are committed to do the right thing.
 I pray that you will not push yourself into romantic and sexual relationships at this young age… Sitaki ujimess mapema.!!
 I pray that you will not fall for every new fashion that comes around that makes you a mockery to society.
 Na pray tu sana …that you will consider what I told you about music… Usiflow na kila tune…. Kama ni chafu achana nayo!!!
 I pray that uta-respect your parents, hautawapatia stress na pressure ya bure… remember
ukiwasumbua hao maparo…. Kesho utakuwa mzazi na pia wewe utasumbuliwa ten times more vile unasumbua leo.
 I pray that you will grow and make your parents and your family proud.

 Nakuombea u-shine academically, in sports and other arts and that you become great; break old records and set new records.
 I pray that you will always have the fear of God. I pray that my dear, you never turn your back on God. Kumbuka the fear of God is the beginning of wisdom. Stick your heart with God …He will take your feet to heights you have never imagined.

I pray that siku moja nitaku-meet in person tukae chini tena… you ask me some questions… I listen to the story of your life…I encourage you a little more…
I pray that one day I will see you face to face sooner or later …nijue vile hii story, ngori ya mavijanaa imeku-help kupata Direction na Focus in life coz sitaki kikurambe!

Before that time comes, just remember, God anakupenda, your parents wanakupenda na huyu big bro Ambassador Steve Mbugus anakupenda… and we are all here cheering you as you run your race to a successful future.

GO OUT THERE AND MAKE YOURSELF AND ALL OF US PROUD, YOU ARE GOOD ENOUGH!

www.ambstevembugua.co.ke

Edified  by this?  share with your friends and loved ones

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook
Twitter
WhatsApp

About the Author

AMB. STEVE MBUGUA

Amb. Steve Mbugua is an enthusiastic Ambassador of Safety and wellness with in-depth training, safety advisory and Workplace Safety Behavior Change Coaching experience. He is the Founder and Executive Director of Makinika Afrika Int’l , a Health and Safety Training Firm in Kenya  and Group CEO  Nairobi Safety Shop Limited, the largest Security, Safety and Health Store in the East and Central Africa and Managing Director, Stewa Safaris Kenya Limited a Premier  Tours and  Travels Company in Kenya.

Social Handles

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Explore More Blogs

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x